Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Płytki marokańskie – charakterystyka, koszt i aranżacja

13 sierpnia 2021 płytki marokańskie

Aranżując pomieszczenia podatne na wilgoć i brudzenie się ścian zwykle należy rozważyć zakup solidnych kafelków i płytek podłogowych. Wielu nie podoba się to rozwiązanie, przez wzgląd na wygórowane poczucie estetyki, jednak takie osoby zwykle nie wiedzą czym mogliby je zastąpić, przez co i tak decydują się na zakup klasycznych płytek. Jednak kafelki na ścianach i podłogach niekoniecznie muszą być pozbawione artystycznego pierwiastka. Dobrym przykładem pięknych i niepowtarzalnych płytek aranżacyjnych są płytki marokańskie.

Piękne i wyjątkowe płytki marokańskie

Płytki marokańskie są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ozdób ceramicznych na całym świecie. W końcu cechujący takie płytki wzór marokański jest na tyle charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z żadnym innym. Tak zwane „mosaicos hidraulicos” są ręcznie wyrabiane z masy cementowej, marmuru, piasku i pigmentów nieorganicznych. Pozwala to na nałożenie na nie nawet kilkunastu wzorów z różnych epok kulturowych. Skutkiem takiego poziomu eklektyzmu na każdym kafelku jest to, że ułożona z takiej płytki mozaika marokańska nadaje każdemu pomieszczeniu wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.

płytki wzór marokański

Płytki mozaika marokańska w kuchni

Płytkę z Maroko najczęściej stosuje się w aranżacjach kuchennych, ze względu na to, że pozwala ona ożywić i ocieplić pomieszczenie. Kuchnia powinna być z reguły jak najprzyjemniejsza w użytkowaniu, dlatego ułożenie na jej ścianach ciekawej mozaiki marokańskiej będzie idealnym pomysłem. Szczególnie dobrze będzie ona wyglądać między blatem, a górną zabudową, idealnie wydzielając najważniejszą przestrzeń roboczą każdej kuchni – strefę przygotowywania posiłków.

Płytka marokańska jako ozdoba łazienkowa

Niemniej jednak płytki marokańskie bardzo często widuje się również w łazienkach. Charakterystyczne, eklektyczne wzornictwo idealnie nadaje się do przełamania jednolitego, nudnego schematu, którym kieruje się większość polskich łazienek. Zarówno mozaika podłogowa, jak i naścienna nadadzą łazience cudownego klimatu, pozwalającego na poczucie odprężenia i luksusu podczas kąpieli i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Płytki z Maroko ułatwiają również wyprofilowanie w łazience tak ważnych miejsc jak kabina prysznicowa lub lustro.

Płytki wzór marokański – cena

Niestety bardzo wysoka jakość marokańskiej ceramiki wiąże się z jej bardzo wysoką ceną. Jedna płytka sprowadzana z hiszpańskich terenów potrafi kosztować nawet kilkaset złotych, a na wyłożenie mozaiką marokańską chociażby metra kwadratowego będzie ich potrzeba conajmniej osiem. Dla mniej wymagających projektantów wnętrza możliwe jest również zamówienie ceramiki marokańskiej od lokalnych producentów, którzy wiernie ją odwzorowują, wraz ze wszystkimi jej właściwościami, a za cenę jaka cechuje jedną płytkę z Maroko potrafią zaoferować cały metr kwadratowy swoich wyrobów. Tak jak w przypadku każdego drogiego produktu aranżacyjnego na rynku dostępne są również tańsze alternatywy w stylu marokańskim. Oczywiście są one gorsze jakościowo od płytek z Maroko, jednak wiernie naśladują je pod kątem estetyki.

płytki mozaika marokańska

Jakie meble do płytek marokańskich?

Częstym błędem popełnianym przez amatorów wystroju wnętrz jest łączenie ceramiki marokańskiej z bogato zdobionymi, zróżnicowanymi meblami. Zwykle zabieg ten stosuje się z zamysłem bogatej aranżacji eklektycznej, jednak jego efekt zwyczajnie przytłacza każdego odbiorcę. Przy każdej aranżacji należy zachować pewien umiar, dlatego bardzo zróżnicowane, detaliczne płytki marokańskie należy łączyć wyłącznie z jednolitymi, najlepiej naturalnymi meblami. Szczególnie dobrze prezentują się one z drewnem, dlatego też mozaika marokańska znacznie częściej stosowana jest w kuchni niż w łazience.

Redakcja svobody.pl

Zespół specjalistów w wielu różnych dziedzinach. Udzielamy porad z zakresu zdrowia, sprzętu, urody oraz biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Lampy sufitowe
Pościel na lato
Sprzątanie w domu na święta

Jesteś zainteresowany reklamą?