Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak wybrać komputer dla grafika? Poradnik

25 sierpnia 2021 komputer dla grafika

Używanie komputerów to w dzisiejszych czasach standard dla wielu osób. Przede wszystkim wykorzystywane są one do zabawy, lecz nie można zapominać także o tych osobach, które komputery wykorzystują do pracy. Jak się okazuje, maszyny te muszą się wtedy diametralnie różnić od siebie parametrami. Przykładowo do biura wystarczy prosta, dość słaba jednostka, podczas gdy dla grafika niezbędna będzie znacznie bardziej rozbudowana konstrukcja. Czym więc taki komputer dla grafika powinien się charakteryzować?

Komputer do grafiki – laptop czy stacjonarny?

Podstawową sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, gdy wybiera się komputer grafika, to czy ma to być urządzenie stacjonarne, czyli klasyczny PC, czy też może jednak model przenośny, czyli laptop. Który rodzaj komputera będzie lepszy w przypadku pracy grafika?

Czym się charakteryzują oba rozwiązania? Przede wszystkim zwrócić tu trzeba uwagę na to, że laptop jest komputerem przenośnym i można ze swoją pracą udać się właściwie w dowolne miejsce. Komputer stacjonarny takich możliwości nie daje. Z drugiej jednak strony laptop to również znacznie ograniczone możliwości, jeśli chodzi o moc obliczeniową, a ta jest kluczowa w pracy grafika. Co więcej, komputer stacjonarny o podobnych możliwościach będzie znacznie tańszy niż laptop.

Sprawdź: https://svobody.pl/programy-afiliacyjne-jak-dzialaja/

Na koniec warto także zwrócić uwagę na to, że matryce które umieszcza się w laptopach często są nieco gorszej jakości niż monitory, które można dobrać i kupić na własną rękę. A jak można się łatwo domyślać, jakość wyświetlanego obrazu, odwzorowanie kolorów i ich nasycenie, są podstawowymi sprawami dla grafika.
Wynik wydaje się więc być oczywisty — w przypadku pracy grafika o wiele lepiej sprawdzą się klasyczne komputery stacjonarne. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, jak go wybrać. Jakimi zatem parametrami powinien charakteryzować się komputer do grafiki?

komputer grafika

Odpowiednie parametry komputera dla grafika

Wielu osobom wydaje się, że jeśli chodzi o moc komputerów, to zdecydowanie największą charakteryzują się modele przeznaczone do gier. To prawda, są one bardzo szybkie, a ich możliwości obliczeniowe robią wrażenie, lecz nie tylko one charakteryzują się tak dużą mocą. Oprócz komputerów do gier ogromną szybkością muszą charakteryzować się także komputery dla grafików.

Podstawowym podzespołem, który wpływać będzie na jakość pracy na takim komputerze, jest oczywiście procesor. Co bardzo ważne, nie ma tu znaczenia, czy dany grafik zajmować się będzie grafiką 2D, czy 3D. W obu przypadkach kluczowe jest to, jak szybki będzie jego procesor, a przede wszystkim, ile będzie miał rdzeni oraz wątków. Przede wszystkim warto się skupić na tym, aby wybierany proces miał większą ilość rdzeni, ponieważ w przypadku obróbki grafiki to właśnie one w głównej mierze odpowiadają za wydajność.

Sprawdź: https://svobody.pl/pieczatka-firmowa-co-warto-wiedziec/

Kolejnym bardzo ważnym dla grafika podzespołem, jest pamięć RAM. Jest to pamięć, która służy do przechowywania aktualnie realizowanych zadań. To właśnie w niej uruchamia się system, czy też poszczególne programy. Cechą charakterystyczną takiej pamięci, jest bardzo duża szybkość działania. Powinno się więc jej mieć jak najwięcej, aby wszystkie uruchomione programy mogły być w niej przechowywane. Jeśli pamięci RAM zabraknie, jej zadanie zacznie spełniać dysk twardy, który jest wielokrotnie wolniejszy, a to przełoży się na znacznie gorsze parametry pracy całego komputera.

Komputer dla grafika – jaki dysk twardy?

Jeśli natomiast chodzi o dysk twardy, to w tym wypadku liczą się dwie jego cechy. Po pierwsze musi to być nowoczesny dysk SSD, który zamiast talerzy i mechaniki wyszukującej na nich konkretnych sektorów z danymi, posiada pamięć półprzewodnikową, podobną do tej w pamięci RAM. Jest to więc dysk bardzo szybki. Drugą jego ważną cechą jest oczywiście pojemność. Im większa, tym lepiej, lecz liczyć się trzeba z tym, że jest to dysk dość drogi.

komputer do grafiki

Dopiero na czwartym miejscu, jeśli chodzi o podzespoły, jest karta graficzna. Jest to zdecydowanie najważniejszy element dla każdego gracza, lecz w przypadku komputera dla grafika nie jest to już tak ważne. Oczywiście nie oznacza to wcale tego, że można zupełnie zbagatelizować wybór danej karty. Jeśli chce się pracować szybko i efektywnie, karta graficzna również musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami i mocą. Warto stawiać przede wszystkim na najnowsze rozwiązania w tej materii.

Odpowiednie parametry monitora – komputer dla grafika

Jeśli kompletuje się zestaw komputerowy dla grafika, nie można skupiać się tylko i wyłącznie na tym, jaki się wybierze komputer. Pamiętać bowiem trzeba, że kolosalne znaczenie ma także to, jaki się do niego podłączy monitor. W końcu to właśnie monitor, czyli urządzenie wyświetlające daną grafikę – efekty pracy grafika, ma największe znaczenie. Kiepski monitor nie będzie w stanie odpowiednio przedstawić uzyskanego w programach graficznych efektu. Na co zatem trzeba zwracać uwagę, gdy kupuje się monitor dla grafika?

Sprawdź: https://svobody.pl/jak-zablokowac-numer-telefonu-blokada-polaczen/

Oczywiście podstawą w tym wypadku są dwa najważniejsze dla tego urządzenia parametry, czyli jego przekątna oraz rozdzielczość, którą się charakteryzuje. W przypadku przekątnej warto postawić na możliwie jak największy model, który oczywiście mieścić się będzie w ustalonym z góry budżecie. W przypadku rozdzielczości absolutnym minimum jest Full HD, lecz dla możliwie najlepszego efektu pracy warto postawić na model 4K.

Znacznie ważniejsze jest jednak to, jaki rodzaj matrycy zostanie zastosowany w danym monitorze. Trzeba wybrać taki model, aby była on w stanie wyświetlić możliwie jak największy zakres barw i najlepiej jej odwzorować. Pamiętać jednak trzeba o tym, że takie modele będą znacznie droższe niż klasyczne i powszechnie wykorzystywane przez graczy matryce IPS.

Redakcja svobody.pl

Zespół specjalistów w wielu różnych dziedzinach. Udzielamy porad z zakresu zdrowia, sprzętu, urody oraz biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

auto elektryczne
Jak działa etykieta logistyczna?

Jak działa etykieta logistyczna?

28 października 2021

komputer dla grafika

Jesteś zainteresowany reklamą?