Skórę twarzy powinno się oczyszczać co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Właściwe oczyszczanie skóry pomaga zapobiegać zatykaniu się porów i powstawaniu stanów zapalnych, a nawet odpowiada za lepsze wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych. Cera wrażliwa wykazuje jednak skłonność do podrażnień, które często pojawiają się właśnie podczas oczyszczania. Jak ich unikać?
Oczyszczanie cery wrażliwej – co musisz wiedzieć?
Cera wrażliwa to typ szczególnie skłonny do podrażnień, przez co może ona reagować silniej na wiele kosmetyków niż inne rodzaje skóry. Jeśli i Ty jesteś posiadaczką właśnie takiego typu cery, pamiętaj, że jeden z najczęstszych powodów podrażnień to niewłaściwe oczyszczanie skóry twarzy.
Oczyszczanie wrażliwej cery może być problematyczne z jednej strony przez zbyt silne pocieranie, z drugiej natomiast przez zbyt silne środki myjące. Niestety składniki mogące podrażniać wrażliwą skórę twarzy są powszechnie spotykane w różnego rodzaju mydłach, dlatego duże znaczenie ma dobór właściwych i odpowiednio delikatnych kosmetyków.
Oczyszczanie wrażliwej skóry twarzy powinno działać łagodząco, wspierając regenerację naturalnej bariery ochronnej. Jeśli po oczyszczaniu zauważasz zaczerwienienie, uczucie napięcia skóry, swędzenie lub pieczenie, przemyśl wybór kosmetyków i upewnij się, że nie podrażniasz cery przez zbyt silne tarcie.
Czym może skutkować nieodpowiednie czyszczenie twarzy?
Objawem niewłaściwego oczyszczania wrażliwej skóry twarzy są przede wszystkim podrażnienia, które objawiają się przez:
- zaczerwienienia;
- swędzenie;
- uczucie pieczenia;
- lekkie opuchnięcie;
- napięcie cery;
- przesuszenie.
Ignorowanie podrażnień prowadzi nie tylko do dyskomfortu, ale i osłabienia kondycji zdrowotnej skóry, a także negatywnego wpływu na jej wygląd. Częste podrażnienia mogą nawet zmieniać nieco koloryt skóry, sprawiać, że stanie się nierówna i szorstka.
Warto pamiętać, że podrażnienia mogą utrudniać dokładne oczyszczanie cery przez ból i pieczenie skóry. Omijanie podrażnionych partii skóry podczas oczyszczania sprawi jednak, że cały proces będzie niedokładny, a na cerze mogą rozwijać się stany zapalne. To dlatego posiadaczki skóry wrażliwej powinny świadomie wybierać stosowane kosmetyki, zwracać uwagę na ich sposób działania i zawarte składniki.
Kosmetyki oczyszczające do cery wrażliwej
Po jakie produkty sięgać do oczyszczania wrażliwej skóry twarzy? Wybór jest bardzo szeroki, w tym zarówno pod kątem składu kosmetyków, jak i nawet ich konsystencji czy sposobu użytkowania. Dostępne są między innymi różnego rodzaju żele, pianki i płyny micelarne. Nie wszystkie wymagają użycia wody, co ważne dla cery wrażliwej, u której zawarty w bieżącej wodzie chlor może wzmacniać podrażnienia.
Każda cera może nieco inaczej reagować na konkretne składniki, dlatego trudno wskazać, które sprawdzają się najlepiej w pielęgnacji wrażliwej skóry. Wybierając kosmetyki dla siebie, przede wszystkim zwracaj uwagę na:
- niską zawartość silnych syntetycznych środków myjących;
- zgodność z naturalnym pH skóry, które chroni jej barierę ochronną;
- składniki kojące i łagodzące.
Pamiętaj również o tym, by na skórze wrażliwej nie stosować kosmetyków takich jak peelingi mechaniczne z cząsteczkami trącymi. To prosta droga do podrażnień, a w sklepach znajdziesz wiele alternatyw. Jedną z nich są peelingi nazywane chemicznymi, które złuszczają martwy naskórek za pomocą odpowiednich składników czynnych, zamiast ścierać je siłą z delikatnej skóry.
Materiał zewnętrzny