Realia nowoczesnego rynku nakładają coraz większe oczekiwania związane z logistyką. W wielu gałęziach gospodarki obserwujemy stale postępującą standaryzację. Dotyczy to zarówno właściwego oznaczania produktów, jak i ich identyfikacji. Podstawową kwestią są kody, które znajdziemy na każdym zapakowanym produkcie detalicznym. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku transportu, gdzie występują opakowania zbiorcze. Źródłem informacji o produktach są etykiety logistyczne.
Czytelne informacje o produkcie
W przypadku oznaczeń produktów standaryzacja obejmuje nie tylko informacje znajdujące się na etykietach, lecz także ich format, układ poszczególnych pól, jak również sposób kodowania danych. Zwykle informacje są prezentowane w taki sposób, aby były czytelne zarówno wzrokowo, jak i po odczytaniu w czytniku kodów kreskowych. Daje to wiele korzyści. Podstawową jest możliwość uzyskania szybkiej i szczegółowej informacji na temat produktu, niezależnie od tego, czy znajduje się w opakowaniu zbiorczym, czy jednostkowym.
Standardowe symbole i identyfikatory
Etykiety logistyczne zawierają symbole pozwalające na kodowanie danych w formie numerycznej i alfanumerycznej. Standardową etykietą jest typ GS1, w ramach którego używa się kodów o oznaczeniu GS1-128. Dzięki niemu uzyskujemy bezpieczeństwo oraz dużą gęstość kodu. Dane poprzedza się specjalnym Identyfikatorem Zastosowań, w skrócie IZ. Ponadto każda jednostka wysyłkowa musi być zaopatrzona w identyfikator SSCC. Jest to Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej. Pozostałe informacje są opcjonalne, a przeznaczone na nich pola stosuje się tylko w razie potrzeby.
Format dostosowany do potrzeb
Używane są dwa podstawowe wymiary etykiet — o wymiarach kartki w formacie A5 oraz 104×105 milimetrów. Z tego powodu stosuje się różne urządzenia drukujące. Etykiety w formacie 104×105 milimetrów są bardziej popularne, bo ich druk umożliwia większość drukarek 4-calowych. Natomiast druk etykiet A5 przekłada się na konieczność uzyskania rozmiaru 150×201 milimetrów. Wymaga to zakupu drukarki o nietypowej szerokości 6 cali, a więc powiększa to koszty sprzętu i eksploatacji. W zamian, etykiety A5 pozwalają na druk dużego kodu, który jest dobrze widoczny nawet z dużej odległości. Dodajmy, że podczas wyboru urządzenia drukującego ważny jest nie tylko format etykiet, lecz także wydajność druku i wymagane warunki pracy.
Szeroka oferta rynkowa
Dobór właściwych urządzeń do obsługi etykiet logistycznych udostępnia firma ASKA na swojej stronie internetowej Aska.com.pl. Oferta obejmuje nie tylko drukarki, lecz także czytniki kodów kreskowych, akcesoria i wysokiej jakości materiały eksploatacyjne. Firma spełnia wymagania normy jakości ISO 9001:2015, która charakteryzuje się udoskonalonymi procesami związanymi z obsługą zamówień i wsparciem klienta. Aska.com.pl jest producentem autorskich systemów informatycznych, które są tworzone na bazie indywidualnych potrzeb i wymagań odbiorców. Dlatego systemy mogą pełnić skutecznie swoje funkcje dostosowane do każdej firmy — jej specyfiki, wielkości i sposobu transportu produktów.
Łatwe przekazywanie informacji
W dobie swobodnie działających usług online wszystkie informacje zawarte na etykietach logistycznych mogą być łatwo i szybko przekazywane w ramach przedsiębiorstwa i branży, w jakiej działamy, a nawet globalnie. Pozwala to na monitorowanie przepływu towarów na każdym etapie łańcucha dostaw. Jeśli wystąpią problemy, możliwa jest szybka reakcja w celu eliminowania niekorzystnych skutków.