Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie

11 sierpnia 2021 spuchnięta powieka

Wiele osób często skarży się na spuchnięte powieki. Mogą one być nie tylko skutkiem niewyspania czy płaczu, lecz także objawem poważnej choroby. Spuchnięta powieka po nocy albo u dziecka – sprawdź, jak jej zaradzić!

Spuchnięta powieka – najczęstsze przyczyny

Przyczyn tej dolegliwości jest kilka. Najczęściej zdradza ona nieprzespaną noc oraz płacz. Spuchnięta powieka po nocy po kilku godzinach najczęściej dochodzi do siebie. Nie jest ona więc powodem do obaw. Opuchnięte powieki o poranku zazwyczaj są efektem spowolnionej przez sen pracy układu limfatycznego. Opuchlizna pojawia się wówczas z powodu nadmiaru zgromadzonej wody oraz toksyn w okolicy oczu.

Niemniej nie jest to jedyna przyczyna pojawiania się opuchlizny w okolicach oczu. Może ona także pojawić się wówczas, gdy odżywiamy się nieprawidłowo. Powieki często puchną, gdy nasza dieta jest uboga w witaminy oraz składniki mineralne. Niekorzystnie wpływa także jedzenie dużej ilości słonych potraw, chipsów, paluszków oraz niezdrowych fast foodów. Spożywanie nadmiernej ilości soli często wywołuje problemy z prawidłową cyrkulacją limfy, co objawia się właśnie opuchnięciem górnych powiek.

Sprawdź: https://svobody.pl/objawy-menopauzy-co-nalezy-o-nich-wiedziec/

spuchnięta powieka po nocy

Zjawisko to może także być wywołane długotrwałą pracą przy komputerze w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym jest dużo kurzu. Niekorzystnie wpływa też sztuczne światło, które to wysusza oczy i powoduje opuchliznę.

Spuchnięte powieki a choroby

Spuchnięte powieki są bardzo często objawem alergii. Pojawiają się u alergików zmagających się z uczuleniem sezonowym, na przykład na pyłki traw, nasion, kwiatów oraz wielu drzew. U uczulonych osób często oprócz opuchlizny występuje także zaczerwienienie spojówek oraz łzawienie oczu.

Opuchlizna oczu pojawia się także bardzo często u osób uczulonych na produkty chemiczne, a najczęściej na kosmetyki. Może ją wywołać nieodpowiedni tusz do rzęs lub eyeliner. Produkty te bowiem podrażniają skórę i w efekcie prowadzą do powstania reakcji obronnej organizmu, a więc opuchlizny. Opuchnięcie może też spowodować podkład, korektor czy klej do sztucznych rzęs.

Powiaka puchnie również wtedy, gdy na oku pojawi się jęczmień. Schorzenie to jest wywoływane przez bakterie. Wówczas to na zainfekowanym oku pojawia się zaczerwienienie, ból oraz dochodzi do obrzęku powieki z wyraźnym gruczołem zawierającym często ropną wydzielinę.

Sprawdź: https://svobody.pl/syrop-prawoslazowy-na-kaszel-co-warto-wiedziec/

Stan zapalny oraz opuchniecie brzegów powiek może też powodować infekcyjne zapalenie spojówek, czyli tak zwana gradówka.

Inną, dość częstą przyczyną pojawiania się opuchlizny na powiece są schorzenia o podłożu hormonalnym. Można pośród nich wymienić niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Choroba ta oprócz opuchniętych powiek powoduje suchość oczu, wytrzeszcz oraz zaburzenia ruchomości oczu. Spuchnięte powieki mogą także być objawem chorób nerek np. zespołu nerczycowego, cukrzycy oraz schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Mogą one także być objawem zapalenia zatok czy niewydolności wątroby.

spuchnięta powieka u dziecka

Spuchnięta powieka u dziecka – czy jest to niepokojący objaw?

Spuchnięte powieki mogą także pojawić się u dzieci. Do dolegliwości tej najczęściej dochodzi gdy malec płacze i mocno pociera okolice oczu. Pojawia się ona także bardzo często u dzieci alergicznych. Wówczas to spuchniętym powiekom towarzyszy nieprzyjemny świąd oraz pieczenie oczu.

Gdy opuchnięte oczy u dziecka pojawiają się po nocy czy wówczas gdy płacze, to nie powinny wywoływać u rodziców niepokoju. Diagnostyka jest natomiast niezbędna wówczas, gdy opuchliźnie powiek towarzyszy zaczerwienienie spojówek, nadmierne łzawienie oraz ropienie. Objawy te mogą bowiem wskazywać na poważną chorobę nerek, AZS czy zapalenie zatok. U dzieci podobnie jak u osób dorosłych na oku może także pojawić się jęczmień i wówczas to dochodzi bólu w okolicy oka oraz spuchnięcia powieki.

Gdy rodzic nie jest w stanie sam ustalić przyczyny opuchniętych oczu u swego dziecka, to wówczas powinien z maluchem wybrać się do lekarza. Warto też przemyć mu oczy wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej, letniej wodzie lub w herbacie.

Skuteczne sposoby na spuchnięte powieki

Leczenie spuchniętych powiek powinno zawsze być uzależnione od podłoża. W pierwszej kolejności warto wdrożyć dietę bogatą w niezbędne witaminy oraz minerały. Warto też ograniczyć ilość spożywanej soli.

Alergicy powinni używać tylko i wyłącznie kosmetyki testowane pod kątem okulistycznym. Osoby borykające się z uczuleniem sezonowym powinny stosować odpowiednie krople do oczu znoszące skutki uboczne alergii. Ich regularne stosowanie w wielu przypadkach potrafi nie tylko wyeliminować spuchnięte powieki, lecz również powstrzymać uciążliwe łzawienie oczu.

Gdy przyczyną spuchniętych powiek jest jęczmień, to wówczas warto sięgnąć po maści które są dostępne w aptekach bez recepty. Potrafią one bowiem bardzo skutecznie oraz szybko poradzić sobie ze stanem zapalnym.

Istnieją także sprawdzone domowe sposoby na walkę ze spuchniętymi powiekami. Bardzo skuteczne są okłady z naparu z herbaty lub rumianku, który to posiada właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, łagodzące oraz ściągające. Ponadto zioło to działa przeciwbólowo oraz przyspiesza gojenie się zmian.

W sezonie warto też sięgnąć po świeże ogórki, których plasterki należy regularnie nakładać na opuchnięte powieki. A gdy opuchlizna nie ustępuje, to wówczas należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę obrzęku oraz zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Redakcja svobody.pl

Zespół specjalistów w wielu różnych dziedzinach. Udzielamy porad z zakresu zdrowia, sprzętu, urody oraz biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

numerologia
Wszystko o ornatach Maryjnych
Leasing samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?