Silnik diesla pod wieloma względami różni się od silnika benzynowego. Nie tylko jego zasada działania jest nieco inna, czy też rodzaj paliwa, które go zasila. To także sposób prowadzenia się auta z dieslem wygląda nieco inaczej. To, co jednak łączy obie te jednostki napędowe ze sobą, to konieczność regularnej wymiany oleju. Zasadne jest więc w tym miejscu pytanie, jaki olej do diesla wybrać, aby pracował on możliwie jak najlepiej? Tym samym zapewniał silnikowi możliwie jak najlepsze warunki do działania?
Jaki rodzaj oleju wybrać?
Jeśli wybiera się olej silnikowy do diesla, podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, to aby poprawnie określić jego typ. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można aż trzy różnego rodzaju oleje, które mogą być użyte w takim silniku. Mowa tu jest o oleju mineralnym, syntetycznym i półsyntetycznym. Czym się one pomiędzy sobą różnią i który będzie najlepszy do pojadanego silnika?
Sprawdź: https://svobody.pl/jaki-fotelik-samochodowy-dla-dziecka-jest-najlepszy/
Zdecydowanie najprostszym i tym samym najmniej polecanym olejem jest wersja mineralna. Powstaje ona poprzez destylacje ropy naftowej, lecz niestety nie są dodawane do niej żadne dodatki poprawiające jego działanie. Przekłada się to na zdecydowanie na krótszą żywotność, a także na problemy związane z pracą silnika w niskich temperaturach.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest olej syntetyczny, który polecany jest do większości obecnie używanych silników diesla. Jego cechą charakterystyczną jest zawartość ogromnej ilości dodatków uszlachetniających. Mają one wpływ nie tylko na kulturę pacy jednostki napędowej. To również przekładają się na usuwanie z nich zanieczyszczenia, czy też na dłuższą żywotność oleju. Mało tego, dobrze dobrany olej syntetyczny jest w stanie nawet zmniejszyć zużycie paliwa przez silnik, ponieważ zmniejsza w tak skuteczny sposób opory w jednostce.
Ostatnim z obecnych na rynku modeli oleju, jest olej półsyntetyczny, który jest tak naprawdę połączeniem cech obu wcześniejszych rozwiązań. Olej ten nie jest powszechnie stosowany i zaleca się korzystanie z niego jedynie w przypadku naprawdę wiekowych już pojazdów, których silniki przystosowane były do olejów mineralnych.
Jaka lepkość oleju? Olej silnikowy do diesla
Kolejną bardzo ważną sprawą, o której trzeba pamiętać w przypadku wybierania oleju silnikowego do diesla, jest lepkość. Lepkość to przede wszystkim ochrona silnika przed uszkodzeniem w wyniku tarcia. Idealnym olejem jest taki, który bez względu na panujące warunki, charakteryzuje się taką samą lepkością. Jest to niestety niemożliwe, ponieważ zmienia się ona przykładowo pod wpływem zmian temperatury. Gdy przychodzi lato, a temperatura się podnosi, olej staje się rzadszy, natomiast w zimie gęstnieje. Kluczem jest więc dobranie gęstości do warunków, w których się będzie jeździło.
Jaki olej do diesla z silnikiem DPF?
Trudno jest obecnie znaleźć silnik diesla, który nie miałby zamontowanego filtra cząstek stałych. Jest to specjalny filtr, który odpowiada za znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery w wyniku spalania przez silnik paliwa. Czy jego obecność zmienia coś w zakresie doboru oleju?
Jak się okazuje tak, choć w bardzo ograniczonym zakresie. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to aby olej miał na sobie oznaczenia, że może pracować z silnikiem, który taki filtr posiada.
Jaka marka oleju najlepsza?
Na koniec pozostaje jeszcze jedna, dla wielu osób najważniejsza sprawa podczas wybierania oleju do silnika, czyli, czy marka ma jakiekolwiek znaczenie? Wiele osób uważa, że zupełnie nie i poniekąd mają oni racje. Znacznie ważniejsze jest natomiast to, aby korzystać z oleju, który dedykowany jest przez producenta auta. Często bowiem inna marka oleju będzie miała inny skład, który może nie pracować tak dobrze i efektywnie z danym silnikiem. W tym wypadku lepiej nie kierować się obietnicami producentów czy też opinie innych kierowców, a jedynie tym, co zaleca producent naszego silnika.