Menopauza znana też jako klimakterium jest szczególnym czasem w życiu kobiety. To proces, który ostatecznie kończy okres płodności, a jednym z jego znaków rozpoznawczych jest dość burzliwy przebieg. Objawy menopauzy nie zawsze są takie same, nie zawsze też charakteryzuje je ten sam stopień nasilenia. Warto je jednak znać choćby po to, aby podejmować skuteczne środki zaradcze. Menopauza jest opisywana jako czas wyjątkowo nieprzyjemny. Nie oznacza to wcale, że nie jesteśmy w stanie przeciwstawiać się jej najbardziej niekomfortowym objawom.
Jak rozpoznać menopauzę?
W starszych artykułach poświęconych klimakterium możemy przeczytać, że jego pierwsze objawy pojawiają się w okolicach pięćdziesiątych urodzin kobiety i mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat. Dziś wiemy, że nie jest to reguła. Przekwitanie może dawać o sobie znać już w okolicach czterdziestego roku życia. Nie brakuje jednak pacjentek, które szczegółowe objawy menopauzy odnotowują dopiero tuż przed sześćdziesiątymi urodzinami.
Jednym z częściej pojawiających się pytań wydaje się pytanie o to, jak rozpoznać menopauzę. Wypada więc zwrócić uwagę na to, że nie ma jednego jasnego sygnału świadczącego o tym, że właśnie rozpoczęło się klimakterium. Już z pewnością objawem takim nie jest zanik miesiączki. Pierwszym sygnałem odnotowywanym przez kobiety jest mniejsza regularność cyklu miesięcznego. Co ciekawe, nie jest wcale regułą to, że odstępy między miesiączkami się wydłużają. Przeciwnie, ich skracanie się wcale nie jest bardziej zaskakujące. Już na pewno nie znajduje się na liście mniej typowych objawów klimakterium.
Szczegółowe objawy menopauzy
Na pierwszym etapie menopauzy pacjentki wspominają o jej najbardziej charakterystycznych objawach. Są to takie dolegliwości, jak choćby intensywniejsze pocenie się, uderzenia gorąca oraz wzrost wagi, który daje o sobie znać nawet pomimo braku jakichkolwiek istotnych zmian żywieniowych. Typowymi objawami pierwszej fazy klimakterium są także zaburzenia snu, rozdrażnienie, wahania nastrojów oraz trudne do wyjaśnienia uczucie zmęczenia. Te ostatnie pojawia się bez powodu i nie ustępuje nawet pomimo zmian w trybie życia i dbania o siebie.
Sprawdź: https://svobody.pl/spuchnieta-powieka-przyczyny-i-leczenie/
Oczywiście, poza tymi popularnymi, już na pierwszym etapie mogą pojawić się także nietypowe objawy menopauzy. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o szumach usznych. Przyjmują postać nieprzyjemnego piszczenia, dzwonienia i dudnienia. Niektóre kobiety zmagają się jednak również z parestezjami, a więc uczuciem mrowienia i drętwienia zarówno rąk, jak i nóg. Sporym zaskoczeniem może być również pojawienie się owłosienia w miejscach, w których do tej pory nie było o nim mowy. Do tego podniesienie poziomu cholesterolu, zwłaszcza gdy dotyka kobiet, które zawsze dbały o prawidłowe odżywianie. Do nietypowych objawów menopauzy zalicza się też swędzenie skóry, tak zwany obrzęk lipidowy, który wcale nie musi być problemem kobiet otyłych, a także zespół suchego oka.
Menopauza i jej przebieg
Pierwszy etap menopauzy wiążący się ze spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu może być dość ciężkim przeżyciem. Nie brakuje jednak kobiet, które w tym momencie nie odczuwają żadnych niepokojących zmian w organizmie i są w stanie zaobserwować jedynie drobne zaburzenia miesiączkowania. Sam czas trwania oraz nasilenie objawów również są różne. Wiele kobiet wspomina o trudnym roku lub dwóch latach, nie brakuje jednak i takich, które zmagały się z nimi zarówno na pięć lat przed początkiem menopauzy, jak i pięć lat po jej zakończeniu.
Sam czas menopauzy dzieli się na trzy etapy. Po etapie premenopauzalnym nadchodzi etap okołomenopauzalny, ostatnim zaś jest etap postmenopauzalny. Ten środkowy wydaje się szczególnie ważny, a jego najbardziej charakterystycznym objawem okazuje się być ostatnia miesiączka w kobiecym życiu. W tym czasie warto zwracać szczególną uwagę na daty. Po ostatniej menstruacji nie powinno już dochodzić do krwawienia, nie oznacza to jednak wcale, że zawsze tak jest. Krwista wydzielina z dróg rodnych może dać o sobie znać nawet po roku od ostatniej miesiączki. Nie wolno jej ignorować. Może być naturalną reakcją organizmu, może jednak zwiastować również niepokojące zmiany, do jakich dochodzi wewnątrz macicy. Najlepiej nie zwlekać z wizytą i lekarza, który zdecyduje o dodatkowych badaniach i podpowie, na jaki rodzaj leczenia się zdecydować.
Sprawdź: https://svobody.pl/syrop-prawoslazowy-na-kaszel-co-warto-wiedziec/
Nietypowe objawy menopauzy
Okres postmenopauzalny ma miejsce już po ostatniej miesiączce i często przechodzi się go bezobjawowo. Niestety, wiele kobiet właśnie ten etap wspomina jako najtrudniejszy. Trwa nawet pięć lat i w tym czasie mogą dawać o sobie znać wszystkie objawy menopauzy, zarówno te mniej, jak i bardziej typowe. Co więcej, niektóre z nich właśnie wtedy mogą pojawić się po raz pierwszy. Tak jest choćby ze spadkiem libido, bólami stawowo-mięśniowymi, rozdrażnieniem, wzrostem masy ciała oraz uderzeniami gorąca. W okresie okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym wiele kobiet sygnalizuje też pojawienie się i nasilenie objawów depresji. Nie wolno ich ignorować, bo szybka pomoc ze strony lekarza jest dziś w stanie rozwiązać problem i przyspieszyć powrót do normalnego funkcjonowania.