Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Rozwój płodu w 14 tygodniu ciąży

25 stycznia 2022 Rozwój płodu w 14 tygodniu ciąży

14. tydzień ciąży rozpoczyna drugi trymestr, czyli czwarty miesiąc. To czas określany przez większość mam jako przyjemny, kiedy dokuczliwe objawy wczesnej ciąży powoli ustają. Dziecko waży już pomiędzy 25 a 40 gramów, z kolei długość jego ciała to około 9 centymetrów.

Co słychać u dziecka?

To okres, w którym narządy wewnętrzne malucha rozwijają się bardzo intensywnie. Zmieniają się rysy twarzy dziecka, a na twarzy pojawiają się rzęsy oraz brwi, tarczyca rozpoczyna produkcję hormonów, zmieniają się także proporcje, w konsekwencji czego głowa przestaje dominować nad resztą ciała. Łożysko znajdujące się w macicy jest już w pełni wykształtowane i odpowiada za funkcje hormonalne, ochronne, odżywcze oraz wydalnicze. W 14. tygodniu płód powinien wykazywać wzmożoną, chociaż jeszcze nie odczuwalną dla mamy, aktywność, co pomaga w rozwijaniu układu kostno-mięśniowego. Maluch potrafi już ssać kciuk, połyka wody płodowe, a także robi całą gamę min, które później będzie można zaobserwować na zdjęciach USG. Na ciele dziecka pojawia się lanugo, czyli płodowy meszek, który znika po 25. tygodniu ciąży, chociaż zdarza się, że utrzymuje się do końca ciąży. Kształtują się narządy płciowe, a także rozwija się aparat słuchowy.

Co słychać u mamy?

Samopoczucie przyszłej mamy powinno być w tym czasie zdecydowanie lepsze niż przez pierwsze trzy miesiące ciąży, jednak jest to sprawa bardzo indywidualne. Bywa, że panie w drugim trymestrze nadal uskarżają się na nudności, często towarzyszy im także rwące uczucie w okolicy miednicy i pachwin. Pojawiają się coraz częstsze wizyty w toalecie, można również zaobserwować bardziej obfite upławy. U niektórych pań występują też krwotoki z nosa, które związane są z mocniejszym ukrwieniem błon śluzowych. Mogą pojawić się obrzęki nóg, a nawet żylaki, co warto skonsultować z lekarzem.

O czym należy pamiętać?

Kiedy brzuszek powoli staje się coraz bardziej widoczny, warto pamiętać o stosowaniu odpowiedniej bielizny oraz odzieży, która w żaden sposób nie będzie go uciskać. Ważne jest także zdrowe, racjonalne odżywianie, unikanie pustych kalorii, produktów wysoko przetworzonych, które mogłyby spowodować pojawienie się cukrzycy ciążowej.

14. tydzień ciąży to czas, w którym warto przeprowadzić USG genetyczne (badania prenatalne), umożliwiające określenie ryzyka występowania licznych chorób. W tym czasie dobrze jest także wykonać ogólne badanie moczu i morfologię krwi. Często już na początku drugiego trymestru lekarz prowadzący jest w stanie określić płeć dziecka, jednak nie jest to nic pewnego. Więcej informacji na temat rozpoczęcia czwartego miesiąca ciąży można znaleźć na stronie Mamadha.pl.

Redakcja svobody.pl

Zespół specjalistów w wielu różnych dziedzinach. Udzielamy porad z zakresu zdrowia, sprzętu, urody oraz biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rozwój płodu w 14 tygodniu ciąży
kosmetyki z kwasem salicylowym
wysoka gorączka u dorosłych

Jesteś zainteresowany reklamą?