Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Drewno na ścianie aranżacje i charakterystyka

26 grudnia 2021 drewno na ścianie aranżacje

Drewno od zarania dziejów było używane w architekturze wnętrz – nie tylko podczas rzeźbienia mebli, ale również do okrywania ścian. Współcześnie również można zobaczyć bardzo wiele pomieszczeń wyłożonych deskami lub drewnianymi płytami. To dowodzi, że rozwiązanie to jest ponadczasowe i nigdy nie wyjdzie z mody. Czy w Twoim domu także powinno zagościć ciepłe, naturalne drewno? Może znasz już odpowiedź i poszukujesz jedynie inspiracji? Jeśli interesuje Cię temat, jakim jest drewno na ścianie – aranżacje czekają tutaj!

Sprawdź: https://svobody.pl/hustawka-pokojowa-dla-dzieci/

Ściana z drewna – wady i zalety

Nie bez powodu drewno jest szczególnie lubiane przez większość profesjonalnych architektów wnętrz. Jest ono niepowtarzalnym materiałem, który cechuje się wyjątkowym, ciepłym i naturalnym wyglądem. Odcieni drewna jest tyle ile rodzajów drzew na świecie. Co więcej, wyryte przez Matkę Naturę na tym materiale wzory zawsze będą jedyne w swoim rodzaju. Drewno jest również bardzo praktyczne, ponieważ dobrze izoluje głośne dźwięki. Dlatego też drewniana ściana jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie potrafi znieść ciszy lub potrzebuje wysokiego poziomu intymności. Warto też wspomnieć, że prawdziwe, solidne drewno jest odporne na ścieranie. To na pewno docenią rodzice młodych dzieci i właściciele zwierząt.

ściana z drewna

Oczywiście, istnieją różne czynniki, które odrzucają ludzi od okrywania ścian drewnem, które nie ograniczają się tylko do odmiennego poczucia estetyki. Deski z solidnego drewna są przede wszystkim drogie, a ich montaż często wymaga ingerencji fachowców. Przez to nie każdy może sobie na nie pozwolić. Innych zniechęca też to, że o drewno trzeba odpowiednio dbać, co skutkuje kolejną pozycją na długiej liście regularnych obowiązków domowych. Niektórzy obawiają się również, że ściana z drewna może znacznie zwiększyć poziom zagrożenia w przypadku niespodziewanego wybuchu pożaru. W końcu zdarzają się w domach częściej, niż mogłoby się wydawać.

Sposób ułożenia desek na ścianach – drewniana ściana

W przypadku pomieszczeń, w których znajduje się drewno na ścianie aranżacje mogą przyjąć najróżniejsze formy. Przede wszystkim należy wspomnieć o samym ułożeniu drewna na ścianie. Niegdyś wyobrażano sobie jedynie poziome lub pionowe ułożenie desek, jednak współcześnie coraz częściej widzi się parkietowe drewno na ścianie ułożone w tzw. „jodełkę”, a także innowacyjne mozaiki stworzone z różnokolorowych, drewnianych płyt.

Sprawdź: https://svobody.pl/poduszki-do-salonu-jak-wybrac-najlepsze/

Drewno na ścianie – jaki kolor?

Drewno może przyjmować najróżniejsze odcienie, czasem nawet niedające po sobie poznać, że są kolorami naturalnymi. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na wybór desek przed pokryciem nimi ściany, ponieważ nie każdy odcień drewna będzie zgrywał się z kolorystyką reszty pomieszczenia. Niektórzy jednak decydują się na odważną aranżację i specjalnie mieszają deski o najcieplejszych barwach z pokojami o chłodnych i nieprzyciągających uwagi kolorach. Kwestią sporną wśród miłośników wystroju wnętrz jest natomiast to, czy drewniane ściany powinno się malować. Jedni twierdzą, że zakrycie pięknej, naturalnej barwy dla dobrego architekta wnętrz jest niewyobrażalne, natomiast inni bardzo cenią sobie nowoczesny wygląd desek pomalowanych na biało lub kolorowo.

drewniana ściana

Drewno na ścianie aranżacje

Jednak tym, co jest najważniejsze przy planowaniu zamontowania drewna na ścianach jest sam pomysł na takową aranżację. Chociaż kiedyś sprawa ta wyglądała inaczej, to obecnie okryciu najczęściej ulega tylko jedna ściana pomieszczenia lub nawet jej część. Powodem takiego zabiegu jest to, że drewniana ściana bardzo wyróżnia się w każdym pomieszczeniu. Dlatego im jest ich mniej, tym większą zwracają one na siebie uwagę. Pozwalają zrobić jeszcze lepsze pierwsze wrażenie na każdym odbiorcy. Jest to także doskonały sposób na oddzielenie pewnej przestrzeni w pokoju, przykładowo ściany przeznaczonej na telewizor, czy też domowej wystawy obrazów lub płyt winylowych.

Wiele osób jednak decyduje się na pokrycie deskami wszystkich ścian, aby osiągnąć jak najbardziej naturalny i folklorystyczny efekt. W takim wypadku najlepiej jest już całkowicie skupić się na użyciu drewna w aranżacji pomieszczenia, okrywając panelami sufit i podłogę, a także umieszczając w nim drewniane meble. W tak zaaranżowanych pokojach bardzo łatwo będzie umieścić nietypowe dekoracje, takie jak replika broni historycznej, czy też wypchane zwierzęta.

Zobacz: https://svobody.pl/plytki-marokanskie-charakterystyka-koszt-i-aranzacja/

Dużą popularnością cieszy się także okrywanie drewnem jedynie połowy każdej ściany. Wtedy na drugą nakłada się naturalistyczną tapetę lub dobrze komponującą się z odcieniem drewna farbę. Zabieg ten pozwala na odejście od zasad jednolitej aranżacji wnętrza, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie zróżnicowanych mebli i ozdób. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie lubi monotonności i rutyny, a także fascynuje się różnymi stylami wystroju wnętrz.

Redakcja svobody.pl

Zespół specjalistów w wielu różnych dziedzinach. Udzielamy porad z zakresu zdrowia, sprzętu, urody oraz biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Lampy sufitowe
Pościel na lato
Sprzątanie w domu na święta

Jesteś zainteresowany reklamą?