Okres jesienno-zimowe to czas, gdy często mamy problemy z infekcjami górnych dróg oddechowych. Warto wykorzystać produkty naturalne, by wspomóc organizm. Syrop prawoślazowy, którego głównym składnikiem jest korzeń tej rośliny, jest idealnym lekarstwem, które pozwoli pokonać przykre dolegliwości. Co warto wiedzieć o syropie prawoślazowym?
Syrop prawoślazowy – właściwości
Syrop z prawoślazu często wykorzystuje się, gdy mamy problemy górnych dróg oddechowych. Korzeń tej rośliny tworzy śluz, który działa ochronnie. Jego zadanie to zmiękczenie i powlekanie błon śluzowych, które mamy obrzmiałe i podrażnione. Dodatkowo nawilża oraz posiada właściwości przeciwzapalne.
Syrop prawoślazowy zaleca się zarówno na suchy, jak i mokry kaszel. Pomoże również, gdy mamy podrażnione błony śluzowe jamy ustnej oraz gardła.
Sprawdź: https://svobody.pl/objawy-menopauzy-co-nalezy-o-nich-wiedziec/
Wybierając syrop prawoślazowy należy wiedzieć, że stosuje się go w dwóch wariantach. Uzupełniony o sacharozę, kwas benzoesowy oraz mieszaninę wody i etanolu można nabyć bez recepty. Kolejnym wariantem jest syrop wzmocniony o działanie chlorowodorku efedryny, która działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, jednocześnie obkurczając naczynia krwionośne. Dodatkowo umożliwia zmniejszenie przekrwienie błony śluzowej nosa. Ten syrop można kupić wyłącznie na receptę i należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Kiedy nie wolno zażywać syropu prawoślazowego?
Syrop z prawoślazu jest produktem naturalnym, co nie znaczy, że mogą używać go wszyscy. Jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Syropu prawoślazowego powinny unikać osoby, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek składnik. Oczywiście powinni również zrezygnować z niego pacjenci uczuleni na pochodne benzoesanu sodu.
Efedryna, która jest składnikiem syropu nie jest wskazana dla osób, które cierpią na chorobę niedokrwienną serca oraz pokrewne schorzenia układu krążenia. Nadciśnienie tętnicze, jaskra z zamkniętym kątem przesączania czy choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka również wykluczają używanie syropu prawoślazowego.
Sprawdź: https://svobody.pl/spuchnieta-powieka-przyczyny-i-leczenie/
Syrop prawoślazowy dla dzieci – czy można go podawać?
Gdy dziecko ma kaszel rodzice starają się jak najszybciej zareagować. Wielu rodziców szuka naturalnych środków, które pozbawione są syntetycznych dodatków.
Syrop prawoślazowy dla dzieci to bardzo dobre rozwiązanie. Może być stosowany na kaszel suchy, gdyż działa osłaniająco, łagodzi oraz zmniejsza stan zapalny. Syrop prawoślazowy dla dzieci przydaje się również, gdy nasz maluch ma kaszel mokry, gdyż działa wykrztuśnie.
Syrop dla dzieci poniżej 3 roku życia może zostać podany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Między 3 a 6 rokiem życia należy podawać od 0,5 ml do 1 ml cztery razy na dobę. Dzieci powyżej 6 roku życia mogą przyjmować 1 ml do 1,5 ml na dobę.
Syrop z prawoślazu można podawać do 7 dni, po tym czasie koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Jest to łagodny środek, dlatego można podać go dziecku nawet tuż przed snem. Nie wpłynie on na zwiększenie częstotliwości kaszlu.
Syrop prawoślazowy w ciąży – czy można spożywać?
Ciąża to dla kobiety cudowny moment, często jednak również bardzo stresujący. Każde, nawet najdrobniejsze przeziębienie staje się powodem dużego zmartwienia. Kobiety w trosce o stan płodu nie mogą zażywać wszystkich dostępnych leków.
Syrop prawoślazowy w ciąży to dobre posunięcie. Posiada on małą ilość substancji czynnych, dlatego jest lepszym produktem niż leki syntetyczne. Nie jest on niebezpieczny zarówno dla matki, jak i jej dziecka.
Przyjmując syrop w ciąży można zażywać go 3 razy dziennie po 15 ml. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.