Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pistolety typu Glock

29 października 2021 Pistolety typu Glock

Marki Glock miłośnikom strzelectwa i broni nie trzeba przedstawiać. To jedna z firm, która jest szeroko znana w branży, a jej popularność jest na tyle duża, że kojarzą ją także osoby ze strzelectwem nie związane. Na sukces pistoletów Glock składa się nie tylko doskonała jakość i dobre parametry, ale też ciekawa historia wprowadzenia marki na rynek.

Pistolety Glock – jak pojawiły się na rynku?

Historia Glocków sięga lat 80. XXI wieku, kiedy to austriacka armia ogłosiła konkurs na opracowanie nowego wzoru pistoletu samopowtarzalnego. Warunek był jeden: w rywalizacji mogą wziąć udział tylko austriackie firmy. Do konkursu zgłosiła się firma Glock GmbH, założona w 1963 roku przez Gastona Glocka. Firma specjalizowała się w produkcji wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych, a w ofercie miała nawet… parasole. Po ogłoszeniu konkursu zespół wziął się do pracy i w ciągu 6 miesięcy powstał prototyp pistoletu. Stworzony przez nich pistolet Glock 17 okazał się być modelem rewolucyjnym – posiadał potrójny system zabezpieczeń i prostą (na tamte czasy futurystyczną) linię wzorniczą. Tym, co go wyróżniało był polimerowy korpus, wówczas niezwykle nowatorski i innowacyjny. Glock GmbH oczywiście wygrało konkurs, a modelem Glock 17 uzbrojono austriacką policję oraz wojsko. Zaraz po Austrii, do uzbrojenia swoich wojsk zaczęły używać tego modelu także inne kraje: Holandia, Norwegia czy Szwecja. W 1986 roku, dla marki nastąpił przełom – udało się wejść na rynek amerykański, gdzie Glock przyciągnął uwagę nie tylko służb mundurowych, ale także amatorów.

Ze względu na zastosowane przy produkcji pistoletu innowacje, szybko zaczęto nazywać go „bronią XXI wieku”. Pistolet w krótki czasie osiągnął światowy sukces.

Pistolety Glock – jak jest współcześnie?

Na bazie pierwszego modelu, zaczęto produkować kolejne. Różniły się przede wszystkim kalibrem amunicji, wymiarami zewnętrznymi oraz masą. Finalnie, powstało 21 modeli w 7 kalibrach. Nowe modele pistoletów Glock szybko stały się szalenie popularne – do tego stopnia, że w 2016 roku Glock został kontraktowym pistoletem FBI. Ale nie tylko o popularność tutaj chodzi – pistolety te są niezawodne i wszechstronne, a dzięki swojej uniwersalności sprawdzają się w różnych warunkach. To, co niezwykle istotne w przypadku broni to nie tylko parametry, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Pod tym kątem pistolety Glock są bronią bezpieczną – zastosowano w nich potrójny mechanizm zabezpieczający przed strzałem przypadkowym.

Dzisiaj w ofercie jest kilkadziesiąt modeli, różniących się kalibrem, ale także kolorem. Pod szyldem Glock można znaleźć również wiatrówki, a marka jest obecnie jednym z największych graczy w przemyśle zbrojeniowym. Pistolety Glock można obejrzeć na stronie sklepu Racegun.pl, a w przypadku zainteresowania którymś – zarezerwować i odebrać na miejscu.

Redakcja svobody.pl

Zespół specjalistów w wielu różnych dziedzinach. Udzielamy porad z zakresu zdrowia, sprzętu, urody oraz biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

numerologia
Wszystko o ornatach Maryjnych
Leasing samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?